Nezamjenjivi token (engleski: non-fungible token – NFT) jedinstveni je digitalni identifikator spremljen na blockchain kojim se dokazuje vlasništvo i vjerodostojnost. Ne može se kopirati, mijenjati i dijeliti.[1] Vlasništvo se sprema na blockchain i vlasnik može trgovati svojim tokenom. NFT može stvoriti bilo ko i ne zahtijeva znanje kodiranja. Najčešća primjena je u digitalnim datotekama kao što su umjetnost, fotografije, video i audio. Pošto se tokeni mogu jedinstveno identificirati, različiti su od kriptovaluta koje su zamjenjive.
Zagovornici tvrde da pružaju javnu potvrdu vjerodostojnosti ili dokaz vlasništva, ali zakonska prava predočena u nezamjenjivim tokenima nisu uvijek jasna i sigurna. Vlasništvo tokena onako kako je definisano u blockchainu nema svojstveno pravno značenje i nužno ne pruža autorska prava ili intelektualno vlasništvo. NFT ne ograničava dijeljenje ili kopiranje digitalne datoteke i ne sprečava stvaranje tokena za identične datoteke.
Trgovanje tokenima je 2021. naraslo na 17 milijardi dolara u odnosu na 82 miliona prethodne godine.[2] Korišteni su kao spekulativna ulaganja i kritizirani su zbog energetskog troška nekih tipova blockchaina. Uspoređivani su sa Ponzijevim prevarama i ekonomskim mjehurom. Na vrhuncu, tri najveće platforme bile su Ethereum, Solana, and Cardano.[3] U 2022. tržište tokena se urušilo i trgovanje je smanjeno za 90% u odnosu na 2021.[4]